Seçim anketleri

Seçim Anketi;

Seçim anketleri adından da anlaşılabileceği gibi ülkede ki oy kullanabilen nüfusa erişerek toplumun yüzde kaçının hangi partiye oy vereceğini öğrenmek, genel oylama durumunda kimin kazanacağını önceden kestirmek için yapılan anket çeşididir.

Bazı durumlar da parti sempatizanları tarafından da yapılan bu anketler sonucunda oyların düşük olduğu düşünüldüğü bölgelerde seçimlerden önce daha fazla ilgi gösterilip oy toplanmaya çalışıldığı görülmüştür.

Bu gibi seçim anketi oluşturarak partiler nasıl bir yol izleyeceğini seçebilirler. Aynı zamanda sadece partiler için değil bazı durumlarda belirli bir bölgeyi etkileyen olayların sonucunda karara varılmak istenildiğinde de bu gibi anketler düzenlenir.

Örneğin bir ormanı ya da yeşillik alanın imara açılmasına karar verilirken halkın ne düşündüğünü merak eden anket yetkilileri ya da çevre koruma taraftarı insanlarca anketler yapılarak bir yeşilliğin yok edilmesine kaç kişinin göz yumduğunu öğrenebiliriz. Bu tip anketler genellikle internet üzerinden anket firmalarınca yapılabildiği gibi aynı zamanda kurumlar tarafından görevlendirilen kişilerle de yapılmaktadır.

Genel ya da yerel seçimler öncesinde yapılan seçim anketleri genellikle halkın erişilebilinen kısmına partiler hakkında görüşlerini belirtmelerini isteyen ya da şuan ki yöneticilerinden hoşnut olup olmadıklarını soran sorular içermektedir. Belediye başkanımız olan … …. ‘dan memnun musunuz? Ya da “Başkanımızın hoşunuza gitmeyen yönleri nelerdir?” “Şuan bir yerel / genel seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” gibi sorularla halkın nabzını ölçmeye çalışır.

Bu tür bir seçim anketinin sonuçları öğrenildikten sonra gerekli kurum ve bakanlıklara bir haber verilerek halkın belirtmiş olduğu sonuçlara çözüm getirmeye başlanır.
Daha küçük kapsamlı seçim anketleri ise genellikle gerçekleşmek üzere olan bir olay yüzünden fikir ayrılığının göze battığı olaylarda kullanılır.

Hangi görüşün daha yaygın olduğunu anlamak amacıyla yapılan bu tür seçim anketi ile o bölgede ki toplumun yüzde kaçının oluşacak sonuçları beğenip beğenmeyeceği öğrenilirken ortaya atılan farklı fikirler de halka sunularak bu konuda ki görüşleri de öğrenilmeye çalışır anket sahipleri. Bu sayede halkın genelinin isteği üzerinde hareketlerin devamı sağlanarak istenmeyen sonuçların önüne geçilir.

Yerel Seçim Öncesi 5 Büyükşehir

Yerel Seçim Öncesi 5 Büyükşehirde Partilerin Oy Oranları;

MAK Danışmanlık Şirketi’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli’nde yaptığı anket sonuçlarına göre, AK Parti önde. MAK Danışmanlık Şirketi’nin son yaptığı yerel seçim anketinden beş büyükşehirle ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı.

Buna göre İstanbul, Ankara, Antalya ve Kocaeli’nde AK Parti, İzmir’de ise CHP az bir farkla birinci çıktı.

Ankete göre 5 büyükşehirde oy oranları şöyle:

İSTANBUL

* İstanbul’da AK Parti’nin oyu yüzde 45 iken,
CHP’nin oyu ise 9 puan farkla yüzde 36 bandında yer alıyor.
MHP ve BDP ise yüzde 5’er oy oranına sahip bulunuyor.

ANKARA

* Ankara’da ise AK Parti, CHP’den açık ara önde görünüyor. Buna göre,
Ankara’da AK Parti’nin oy oranı yüzde 45,
CHP’nin oyu ise yüzde 29 olurken,
MHP yüzde 18,
BDP ise yüzde 2 oy oranında yer alıyor.

İZMİR

* CHP’nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’de ise CHP, AK Parti’den yüzde 2 daha fazla oya sahip görünüyor.
CHP’nin oy oranı yüzde 45,
AK Parti’nin oy oranı yüzde 42,
MHP’nin oy oranı yüzde 7,
BDP’nin oy oranı ise yüzde 2 seviyesinde yer alıyor.

ANTALYA

*Ankete göre, halen belediye başkanı CHP’li olan Antalya’da AK Parti CHP’yi yüzde 1’lik oy oranıyla geçmiş görünüyor.
AK Parti’nin yüzde 39,
CHP’nin yüzde 38,
MHP’nin yüzde 15,
BDP’nin ise yüzde 4 oy oranı bulunuyor.

KOCAELİ

* Kocaeli’nde de AK Parti açık ara önde yer alıyor.
AK Parti’nin oy oranı yüzde 50,
CHP yüzde 30,
MHP yüzde 7,
BDP ise yüzde 2’lik oy oranına sahip bulunuyor.

haberler.com