Seçim anketi, Seçim anketleri

Seçim anketi, Seçim anketleri

Türkiye’de son yıllarda seçimler kadar seçimlerden önce yapılan seçim anketleri de çok konuşulur oldu. Sayıları her geçen yıl artan bu anket şirketleri yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri verileri müşterilerine satıyor. Bu yıllar içinde görüldü ki, Türkiye toplumu seçim anketi sonuçlarından çok etkileniyor. Bu sonuçların özellikle kararsızlar üzerinde büyük bir etkisi oluyor.

Oy vermeyi düşündüğü partinin baraj altında gösterilmesi üzerine kararsızlar fikrini başka partiler lehinde değiştiriyor. Seçim anketi bu noktada sıkça eleştirilere de uğruyor. Anketlerin doğru ve güvenilir olup olmadığı da her zaman tartışma konusu oluyor. Farklı anket şirketleri tarafından hazırlanan anketlerin sonuçlarının çok farklı olabilmesi de endişeleri artıyor.

Dünyada ilk seçim anketi Amerika Birleşik Devletleri’nde 1824 yılında yapıldı. Harrisburg Pennsylvanian gazetesi tarafından yapılan anketin yayımlanmasının ardından bilimsel yöntemlerle çalışan anket şirketleri kuruldu ve seçim anketleri yapmaya başladı. Türkiye’de ilk anketler 1980 askeri müdahalesinin ardından yapılmaya başlandı.

İlk seçim anketi ise ilk kez Turgut Özal tarafından 1987’de yaptırıldı. 1994 yılında Refah Partisi’nin başarısından sonra anketlerde patlama yaşandı. Tüm olumsuz görüşlere rağmen seçim anketleri artık demokrasinin vazgeçilmez parçalarından biri olarak kabul ediliyor.

Gazetelerde yayımlanan anket sonuçlarını yüksek haber değeri taşımaktadır. Anketler genel eğilimi yansıtarak bilgi verdiği kadar, toplumu yönlendirme işlevi de görmektedir. Seçim anketleri en az 1200 kişi üzerinde yapılmalıdır.

Genel eğilim bu yöndedir. Artı-eksi 3 kabul edilebilir bir sapmadır. Bundan fazlası anket şirketinin başarısına gölge düşürür. Anketler, yüz yüze görüşme, bilgisayar destekli görüşme, bilgisayar destekli telefon görüşmesi, mektup ve masa başı çalışma yöntemleri ile yapılıyor. Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketleri, yanında partiler de seçim anketi yaptırabilmektedir.

Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde seçim anketleri de kamuoyunun nabzını tutmaya ve toplumu aydınlatmaya devam ediyor. İnternet siteleri üzerinden de seçim anketleri düzenleyen bir çok gazete sitesi vatandaşın hangi yönde eğilimi olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Bizler de SecimAnketi.gen.tr olarak yeni tasarımımızla, yerel seçimler başta olmak üzere genel seçimler (milletvekili seçimleri), cumhurbaşkanlığı seçimi, referandum, belediye seçimleri (yerel seçim, belediye başkan adayları) gibi bir çok seçimde vatandaşımızın gerçek düşüncesini ve görüşlerini kamuoyuna aktarmaya ve seçimin nabzını tutmaya gayret edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>