Seçim anketleri

Seçim Anketi;

Seçim anketleri adından da anlaşılabileceği gibi ülkede ki oy kullanabilen nüfusa erişerek toplumun yüzde kaçının hangi partiye oy vereceğini öğrenmek, genel oylama durumunda kimin kazanacağını önceden kestirmek için yapılan anket çeşididir.

Bazı durumlar da parti sempatizanları tarafından da yapılan bu anketler sonucunda oyların düşük olduğu düşünüldüğü bölgelerde seçimlerden önce daha fazla ilgi gösterilip oy toplanmaya çalışıldığı görülmüştür.

Bu gibi seçim anketi oluşturarak partiler nasıl bir yol izleyeceğini seçebilirler. Aynı zamanda sadece partiler için değil bazı durumlarda belirli bir bölgeyi etkileyen olayların sonucunda karara varılmak istenildiğinde de bu gibi anketler düzenlenir.

Örneğin bir ormanı ya da yeşillik alanın imara açılmasına karar verilirken halkın ne düşündüğünü merak eden anket yetkilileri ya da çevre koruma taraftarı insanlarca anketler yapılarak bir yeşilliğin yok edilmesine kaç kişinin göz yumduğunu öğrenebiliriz. Bu tip anketler genellikle internet üzerinden anket firmalarınca yapılabildiği gibi aynı zamanda kurumlar tarafından görevlendirilen kişilerle de yapılmaktadır.

Genel ya da yerel seçimler öncesinde yapılan seçim anketleri genellikle halkın erişilebilinen kısmına partiler hakkında görüşlerini belirtmelerini isteyen ya da şuan ki yöneticilerinden hoşnut olup olmadıklarını soran sorular içermektedir. Belediye başkanımız olan … …. ‘dan memnun musunuz? Ya da “Başkanımızın hoşunuza gitmeyen yönleri nelerdir?” “Şuan bir yerel / genel seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” gibi sorularla halkın nabzını ölçmeye çalışır.

Bu tür bir seçim anketinin sonuçları öğrenildikten sonra gerekli kurum ve bakanlıklara bir haber verilerek halkın belirtmiş olduğu sonuçlara çözüm getirmeye başlanır.
Daha küçük kapsamlı seçim anketleri ise genellikle gerçekleşmek üzere olan bir olay yüzünden fikir ayrılığının göze battığı olaylarda kullanılır.

Hangi görüşün daha yaygın olduğunu anlamak amacıyla yapılan bu tür seçim anketi ile o bölgede ki toplumun yüzde kaçının oluşacak sonuçları beğenip beğenmeyeceği öğrenilirken ortaya atılan farklı fikirler de halka sunularak bu konuda ki görüşleri de öğrenilmeye çalışır anket sahipleri. Bu sayede halkın genelinin isteği üzerinde hareketlerin devamı sağlanarak istenmeyen sonuçların önüne geçilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>